Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 22.1.2001
  • Příbuzní J. Bubeníka a I. Pilipa držených v Castrově žaláři v Havaně odletěli v sobotu na Kubu
  • V noci ze soboty na neděli navštívil zadržené český chargé d´affaires Josef Maršíček, oznámil, že jsou oba v dobrém psychickém a fyzickém stavu v cele 2x3 m spolu s dalšími 3 vězni (oba v jiné cele)
  • Propuštění obou Čechů důrazně požadují USA a Německo
  • Jana Bobošíková nehodlá sama odstoupit, zůstane ve funkci, pokud ji neodvolá prozatímní ředitel
  • Sedmadvacet kulturních osobností požaduje Hodačem jmenované vedení ČT, aby odstoupilo
  • Ladislav Paluska připustil, že jeho středeční pokus o převzetí vedení ČT byl chybný
  • 7. průzkumná rota KFOR se v sobotu v Kroměříži rozloučila s blízkými před odletem do Kosova
  • Na náměstí Svobody v Brně se konala v sobotu propagační akce na podporu třídění PET plastikových lahví
  • Občanská demokratická aliance (ODA) dává přednost lidovcovi Jaroslavovi Kopřivovi před předsedou Unie Kühnlem na postu společného lídra čtyřkoalice
  • Na témž sobotním zasedání ODA vystoupila platforma nespokojených
  • Předsednictvo ČSSD jednalo o přípravách dubnového sjezdu strany, Zeman na tomto sezení vyjádřil nelibost nad dosavadním průběhem akce Čisté ruce, jmenovitě pak pochválil činnost Vladimíra Špidly a Pavla Rychetského
  • Děčínská organizace sociální demokracie vyzvali Miloše Zemana, aby zůstal v čele strany i v dubnu a neoficiálně se postavila proti opozičnímu křídlu strany v čele s Buzkovou a Zaorálkem
  • Sněhu je málo, lyžařů hodně - to je situace na horách
  • Počasí Praha: trochu sněžilo v sobotu večer a v neděli ráno, není žádný velký mráz
    Orlické hory:    Petr Kroul
    Žilina: zamračené a sivo, že jeden nevie, či je ešte deň alebo už večer    Miloslav Drkoš

    Pranostika:
    Na svatého Vincence seď doma u pece.
    (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)



Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 22. ledna 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav dorazil z prac.por. na Sev. Městě už v poledne. Svolal rekordně krátkou poradu k problému přestávek. My, jako zaměstnanci s klouzavou pracovní dobou, si je můžeme brát, kdy chceme. On, protože začíná v 8, má dobu přestávky přísně nadekretovánu od 12.30 do 13.00, a v té době si nepřeje být rušen. Načež nás vyhnal ze svého kanclu a zamkl se v něm i se sekretářkou Vykulenou. No toto...



ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Klíčový problém síly mandátu
V Nedělní partii, diskusním pořadu TV Prima, debatovala Jana Bobošíková se čtyřmi českými novináři. Myslím, že jeden z nich, konkrétně Karel Hvížďala, správně pojmenoval podstatu problému - a nejen problému České televize. Hovořil o tom - volně parafrázuji - že paní Bobošíková a pan Hodač, ať jsou jací jsou, nemají dost silný mandát na to, aby obstáli na tak exponované funkci a nemají ho proto, že sama Rada České televize (zatím už odvolaná) neměla dostatečně silný mandát, protože byla nezákonně zvolena - oproti dikci zákona byla sestavena podle čistě stranického klíče 4+3+1+1 a to byl prvotní zdroj současným potíží. Na otázku Bobošíkové, proč tedy novináři mlčeli tehdy, kdy se takto Rada pytlíkovala, odpověděli jako jeden muž, že nemlčeli.

Možná, že paní Bobošíková tu závažnost mandátu, tedy oprávnění vykonávat nějakou funkci, nechápe. Mandát, to je totiž něco jiného, než zákonné oprávnění. Co není zákonem zakázáno je dovoleno - ale mandát z toho ještě nevyplývá. Takže politické strany ten zákon porušily z hlediska jeho doslovného znění, jenže v zákoně není napsáno, že se nesmí použít stranického klíče. Tato formulace tam chybí, protože se jaksi předpokládá se slušností a politickou kulturou. A to v této zemi nelze.

No a jsme u mandátu současné vládní garnitury. Námitka proti opoziční smlouvě opět vyplývá z principu mandátu. Podle zákona se ani ČSSD, ani ODS nedopustily ničeho nelegálního, ale mandát k uzavření smlouvy o vzájemné podpoře a s ní souvisejícím rozdělení funkcí od voličů neměly, nemají a nebudou mít až do konce tohoto funkčního období - a v příštích volbách by asi měli voliči pátrat po zárukách, aby nebyli opět podfouknuti.

A netýká se to - jak vidno - jenom našich poměrů. Se smíšenými pocity jsem se díval v týví na záběry z inaugurace George Bushe. Ten člověk má taky pochybný mandát a prudké srážky s policií, které jeho slávu provázely, jsou jen začátkem něčeho, co ho bude provázet čtyři roky. Předpokládám, že vzniká nový národní sport části americké mládeže, která bude chtít překonat generaci svých rodičů, kteří zastavili vietnamskou válku. A povedlo se jim to, protože mandát pro vedení takové války měli prezidenti taky pochybný.
Jen s pevným mandátem se dají dělat velká politická rozhodnutí.

Aston


Nový virus
Už o víkendu jsem varoval před záludným virem, který s emi objevil v poště: jako obykle je to příloha, která se hlásí You_are_FAT.TXT.pif. Databáze Symantecu zná tento virus či červ pod názvem W95.MTX a na uvedené adrese najdete i prostředek, jak následky infekce odstranit. Dávejte si pozor na své přílohy, nenechte se zmást "příponou" TXT - platí to, co je úplně na konci, v daném případě přípona pif.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se žije s chřipkou
Jak by se žilo? Toť se ví, že blbě. Mám smíšené pocity, když slyším v rádiu, jak se ta chřipková epidemie blíží... Míša s chřipkou zápolí už tři neděle a já celý minulý týden. V tom je ta její zrádnost (té chřipky):, přinejmenším té varianty, která postihla mě a Míšu: neprovázejí ji žádné vysoké teploty, takže si říkám - nebudu měkkej a nezůstanu v posteli. Jenže, jakmile lezete (lezu) ven, je to čím dál horší, a v pátek mi bylo opravdu ale fakt blbě, že mi tak blbě nebylo celou tu dobu, co dělám Psa, tedy pět let.

Ne snad, že bych zmíral nebo měl halucinace jako v Poláčkově knize Bylo nás pět, žádní sloni a žádní maharádžové kolem mě neběhali! Ale prostě... hlava jak ve vatě a žádný nápad. To jsem si uvědomil, jak závisím na tom, aby ta makovice pracovala jakž takž v normálu. Ty nápady, to nejsou nápady typu "strčím zuhelnatěné bambusové vlákno do zatavené skleněné baňky". Takové nápady skutečně nemívám každý den (maximálně jednou tejdně). Jenže princip seriálu Rodina a přátelé a Psí příhody tkví v tom že si každý den všimnu jedné jediné věci, třeba úplné pitomosti (nejlépe totální pitomosti) a musím si o ní krapánek něco aspoň minimálně zábavného pomyslet.

Jenže, co si chcete pomyslet, když máte hlavu jak v peří, a čeho si chcete všimnout při smrkání do šnuptychlu a polykání prášku? Leda snad... že mám hlavu jak v peří a polykám prášek.

Ale co zejtra? Polykám penicilín a ještě čtyři dny ho polykat budu!
Snad se naučím drát to peří, co mám v hlavě. Víte, teď mě napadá (skrz to peří co mám v hlavě), že jsem takový pamětník, že jsem viděl, jak se dere peří, a to doopravdy, ne pro srandu, ale vážně, na strkání do peřiny? Ale o tom až zítra, pokud se v mé posteli nepřihodí něco zábavného.
Třepa šnuptychl začne levitovat jak kouzelnej koberec.


PSÍ PŘÍHODY: Na Barta dolehly blbé dny
No, s chlapíkem ležícím s chřipkou v posteli se moc psí radosti neužije. Bart je tedy daleko větší chudák, než já, pacient. Musím Barta pochválit. On pochopil, že se děje něco mimo obvyklý řád domácích věcí. Neotravuje, nedomáhá se procházky, neskáče kolem mě, když se metelím do kuchyně, abych si uvařil čaj.

Nevím, podle čeho to poznal, že je něco jinak.
Rozhodně ne podle toho, že přebývám převážně v pyžamu, eventuálně v županu. Už dávno jsem si všiml, že pes nepřikládá oděvu důležitost. Zato vnímá doplňky oděvu. Jakmile kupříkladu vezmu do ruky aktovku, ví, že se nejde ven a otráveně si jde lehnout na pelech. Ale stačí, abych vzal do ruky foťák, a to zpozorní, a jakmile mě uvidí brát mobil, skáče svůj indiánský tanec radosti.

Jak to, že chápe symbolický význam mobilu, objektu celkem malého, nepatrného, jehož smyslu nemůže ani vzdáleně rozumět? Jistě: odpovíte, že mobil si dávám do kapsy, když jdu ven a Bart má mobil spojený s vycházkou. Jenže já nikdy, doslova nikdy nejdu na procházku v pyžamu a pyžamo je přece nápadnější objekt než mobil, a přece Bart nebere na pyžamo ohled a stačí, abych neopatrně řekl nějaké klíčové slovo jako "procházka" nebo "půjdu" a už spustí ten předprocházkový ceremoniál.

Když jsem se zmínil o doplňcích - nejvíce Bart nenávidí kufry. Aktovka je bestie, ale kufr, to je zloun nejzlejší, který odvádí pány na dlouhou dobu pryč. Stačí, aby Míša jen uklízela kufry, nebo aby něco hledala v kufru - a jakmile je toho Bart svědkem, má zoufalství v oku. Nekvílí, neotravuje... Je prostě zdrcen, jako někdo, komu se hroutí svět.
A ta úleva, když kufr je odnášen pouze do sklepa!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.