Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 13.2.2002
  • Tři ze čtyř estébáků dostali tříleté podmíněné tresty za podíl na akci Asanace ze sedmdesátých let, namířenou proti disidentům
  • Jan Ruml souhlasí s podmíněným trestem a pokládá za podstatné, že byla jednoznačně konstatována vina
  • Hana Marvanová napsala dopis US-DEU, v němž obvinila lidovce z rozkladu čtyřkoalice a vyjádřila politování, že strana nejde do voleb sama
  • Čtyři telefonní operátoři konkurující Telecomu se obrátí na Český telekomunikační úřad se žádostí o vysvětlení, proč umožnil Telecomu vyvázat z tarifu Home zákonnou povinnost volby operátora
  • Contactel obvinil regulátora (zřejmě Telekomunikační úřad), že poškodil zákazníky výkladem telekomunikačního zákona
  • Telecomu hrozí pokuta až několik miliard korun, pokud se prokáže, že jednal protizákonně
  • Podle agentury STEM je 42% lidí spokojeno se směrem kam se vyvíjí společnost, necelá čtvrtina je nespokojena a třetina si myslí, že se nevyvíjí nikam, je to nejpříznivější hodnocení od roku 1996
  • Ministr vnitra Stanislav Gross odměnil vynikající jednotlivce i týmy ze svého resortu, za nejlepší akci označil Alcatraz, kdy se podařilo zamezit organizované vzpoury vězňů
  • Nejmenován zůstal "nejsmolnější policista roku", který dostal nafackováno od neukázněného řidiče, kterého se pokusil pokutovat, a ještě se na něho vrhl roj vos a poštípal ho
  • Václav Havel navrhl Senátu, aby se předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová stala soudkyní Ústavního soudu
  • Sněmovna zamítla návrh na ústavní změnu, která by měla posílit roli Senátu
  • Film Jana Svěráka Tmavomodrý svět se nedostal do nominací na amerického Oskara, kam bylo vybráno v kategorii zahraničního filmu pět titulů
  • Dva muži kteří lapli v Havířově prchajícího lupiče dostali od České pošty peněžní odměnu
  • Na Labi v Hostinném je třetí povodňový stav, jinak ale se horní toky povodí Labe uklidňují
  • Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš neshledal důvody pro podání stížnosti pro porušení zákona ve věci Vladimíra Hučína a podnět obhájce Stanislava Devátého odložil jako nedůvodný
  • Dva cizinci okradli na severní Moravě několik lidí o 5 miliónů, když jim namluvili, že dovedou rozmnožovat bankovky chemickou cestou
  • Počasí: Praha - teplo, od rána silný vítr, na chvilinku cosi jako záblesk sluníčka - vcelku teplo
    Brno: o něco líp, než v pondělí    Lubomír Střítecký
    Žilina: prestalo, pršať a zdvihol sa vietor - to vyzerá na zmenu    Miroslav Drkoš

Myšlenka dne:
Pan Matějů není syn Boží a proto nedokáže zopakovat Zázrak v Káni Galilejské
Ministr školství Eduard Zeman komentuje návrh na školné poslance Petra Matějů
Český rok

Česká zima (Od Luhačovic):
Lepší jedna rejdovačka
nežli jeden rejdovák,
rejdovačka dá hubičku,
rejdovák je darebák.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 13. února 2002
"Našimi prioritami pro tento rok je dosažení strategických cílů vrcholového manadementu," pravila v závodním rozhlase vedoucí managorka Divize komunikace společnosti Linda Živá. Ambrož podotkl, že strategickým cílem vedení je udržet České Textárny v chodu do té doby, než do nás začne investovat nějaký nový strategický partner.



ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Petr Matějů zřejmě neprotlačí školné prvním čtením
Dnes se bude hlasovat o školném ve sněmovně, odhad šancí pro přijetí je roven nule. Ono zřejmě - pokusit se o prosazení vysokoškolského školného necelý půlrok před volbami, to je jako ta příhoda ze Sedmi statečných o tom, jak ten chlapík se svlíknul do naha a skočil do kaktusů a když se ho ptali, proč to udělal, odpověděl:
"Ze začátku to vypadalo jako dobrý nápad!" Někde školné mají a taky mají dobré školství a skvělé výsledky v oblasti vzdělání všeho druhu - kupříkladu ve Spojených státech, jinde ho nemají a taky mají skvělou úroveň vzdělanosti. My nemáme ani školné, ani vzdělanost. Co s tím? Petr Matějů se snaží prosadit myšlenku školného, které by částečně krylo výlohy a umožnilo by přijmout víc studentů a zkvalitnit výuku. Jeho hlavní oponent Eduard Zeman, ministr školství, namítá, že navrhované školné je natolik nízké, že by ani nezaplatilo byrokratickou proceduru, která by byla s výběrem školného spojena. Což Matějů ví, podezírá E. Zeman, pročež ho navíc podezírá z toho, že navrhované malé školné je jen páčidlo k otevření dveří pro velké školné v řádu 50 tisíc měsíčně. Kde je pravda?

Pravdy se tady asi nedobereme, záleží víc na tom, co chceme. Pochopitelně že má malý smysl ptát se studentů na školné, tedy ptát se těch, kteří se na studia už dostali.


Galerie Rudolfinum a Gema art chystají jeden z klíčových kulturních projektů tohoto roku: bude to souborná výstava děl jednoho z nejvýznamnějších českých tvůrců 20. století, malíře Mikuláše Medka v pražském Rudolfinu ve dnech od 24.4. do 18.8.2002. Nad výstavou převzal záštitu prezident republiky Václav Havel. Pořadatelé hledají sponzorskou spoluúčast nad touto prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou, jejíž reklamní a mediální pokrytí, jakož i předběžně odhadovaná návštěvnost, se budou odehrávat v objemu, který je konkurenceschopný s největšími a nejúspěšnějšími výstavními projekty v historii České republiky. Zde najdete základní informaci (v textovém dokumentu Word) o chystané události, která zaručí mimořádnou možnost efektivního zviditelnění vaší společnosti v souvislosti s prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou.
RODINA A PŘÁTELÉ: Vůně přicházejícího jara
Moc se na jaro těším. Ty svěží barvy, ty omamné vůně, ty mámivé zvuky láskyplného vábení ve větvoví, kde listy zatáhly diskrétně oponu! A už to začíná. Nejdřív ty zvuky jara.

Slyším rachot těžkého dieselového motoru. Kouknu z okna a před domem stojí náklaďák, z něho skáčou mužové s hráběmi a lopatami v rukou. Přijeli hrabat listí! A v zahradách pod naším domem už jarně mámí další zvuk: někdo tam přišel prořezávat stromy motorovou pilou. Diesel huhlá a duní, motorovka ječí, stroje si povídají. Výfukové plyny z nafty a benzínu syceného olejem se k sobě vilně mají, lnou a vzlínají k pootevřenému oknu, jímž vábím předjarní povětří.

Nezůstávají samy, láska ve dvou už nikoho nebaví, přidává se třetí vůně, to je teprve ten pravý vzruch: z druhé strany někdo pálí haraburdí: zřejmě pneumatiky, igelitové pytle a možná že tam omylem zůstala vězet čertova babička.

Raduji se: jaro přichází!
Už brzy uslyším šveholivý trylek motorové sekačky na trávu. Jeden začne sekat - v dálce, připomene druhému, aby se do toho taky pustil, takže až první skončí, druhý se dá do práce a tak putuje štafeta pracovitosti od jednoho trávníku k druhému. Do toho se přidá dzin, dzin strunové sekačky. A motorové pily, ty dovádivé neposedy, ty se dovedou rozpovídat přes celé údolí.

Pro doplnění plné pravdy - nemusím čekat na jaro, abych se mohl kochat rozmarnou kakofónií: kousek od nás, vedle zámečku Nikolajka, začali loni stavět barák. Šestnáctihodinové směny. Zrovna slyším buch, buch, buch .
Nehodlám to komentovat.


PSÍ PŘÍHODY: Co je tvoje, to je moje...
Já jdu do kuchyně, Bart jde do kuchyně, podstatně rychleji než já. Míša tam čeká, právě naplnila Bartovu misku a ještě ji čechrá a opticky vylepšuje. Bart se posadí do vzorně předpisového sedu, přesně podle diagramu psího Zákl. 1.1. (vysvětlení pro dámy a pro pány s modrou knížkou - to byly ty vojenské předpisy, kde se člověk dočetl kupříkladu, že koně se zapřahají do vozu hlavou ve směru jízdy). Když vejdu, přísně se po mně ohlédne: co tady dělá ten chlap? Nejde mi náhodou sežrat, co mám v misce? Tohle opravdu, ale opravdu nevidím rád!
Protože je přísně veden, neodváží se ceknout, natož zavrčnout nebo vycenit zub. Jenom se nevlídně podívá.

Míša mu položí misku na zem a Bart žere. Já zatím rozkrojím rohlík, namáznu Ramou, položím plátek eidamu a jdu ke stolu povečeřet. A sotva stačím dosednout, už je tu Bart (rychlost jeho přesunu do kuchyně krát dva, řekl bych podle odhadu) a dychtivě na mne hledí.

Co je tvoje, to je moje, pane, a co je moje, do toho ti nic není! Taková je jeho zásada.
Připadá mi, jak říkají politici, nevyvážená.
Jak k tomu přijdu? Proč já nemohu v klidu sníst svůj rohlík s Ramou a eidamem, aniž by na mne vejrala černá obluda s provazci slin kanoucími z koutků tlamy na chlupatá prsa?

Inu proto, že já jsem pán a on je pes, tak trochu rab, a rabové mají privilegia: nevraživého vejrání a také slintání.

Dal jsem mu špičičku rohlíku, rabovi. V zájmu upevnění vztahů a taky v zájmu hubnutí nebo aspoň ne-tloustnutí.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.