Demokracie plný pytel

Je to věru zvláštní situace. V úterý je pražský Václavák plný lidí, padesát tisíc jich přišlo. Další demonstrace se chystají na příští úterý, v Praze i jinde, jedna bude i v Dolních Břežanech, kde mám pracovnu, čili takříkajíc u nás, řeknu. Mezi jedním a druhým úterkem leží pátek a sobota a v těchto dnech jsou volby. V nich se rozhodne, kteří muži a ženy v počtu jednadvaceti pojedou do Bruselu hájit po dalších pět let zájmy naší republiky a zájmy Evropy jako politického a ekonomického seskupení tak, aby Česko prosperovalo v prosperující, bezpečné a vážené Evropě.
Bude to paradox, jestli k eurovolbám přijde málo lidí a jestli i ti co přijdou zvolí z větší části ANO, proti kterému se v úterý demonstrovalo a další úterý se bude demonstrovat zase. Pak totiž bude na místě uvažovat o tom, co je demokracie a jaké jsou její projevy. Má nezávislého ministra spravedlnosti dosazovat nějaký pan Minář, o kterém jsme zatím nic neslyšeli, a má ho dosazovat proto, že za ním je padesát tisíc lidí na Václaváku? Takhle položená zní ta otázka absurdně, ale ono to tak je reálně.
Užitečnější než vyměňování ministryně spravedlnosti by byla podpora demokratických sil, aby dopadly dobře v aktuálních volbách. Ta zatím moc vidět není, pár billboardů, aby se neřeklo a tím vše hasne. S jednou výjimkou. Do schránky jsem dostal spisek vydaný SPD, podle záhlaví vydaný v nákladu 3 milionů kusů. Tuhle tiskovinu dlužno brát do ruky v těch rukavicích, v jakých se veterináři hrabou krávám v konečníku. Všechny nesmysly a bláboly, jež byly na adresu Evropské unie vysloveny za uplynulých patnáct let, tu jsou úhledně sestaveny do podoby tiskoviny polovičního novinového formátu. Uděláno je to šikovně, efekt zaručený. Tihle hoši nelenili, zaplatili si, přemýšleli, učinili.
Pan Minář zatím huláká na Václaváku.
Ústavní čin činitelé před volbami
Na Pražském hradě jednali ústavní činitelé v čele s prezidentem Zemanem. Hlavním tématem byly nadcházející eurovolby a s nimi související pozice Česka v EU. Pozici shrnul Jaroslav Kubera, podle něhož je třeba osekat pravomoci Evropské komise a posílit pravomoci Evropské rady. To ovšem je naprosto proti dosavadnímu unijnímu trendu. Komise je všemocná, nikomu se nezodpovídá a tudíž žádná hlava nepadla kvůli politice vyúsťující do brexitu ani kvůli nezvládnuté masové migraci. Evropská rada sestává z reprezentantů členských států a rozhoduje jednomyslně. Kdyby to mělo být tak jak naznačuje předseda senátu Jaroslav Kubera, shodla by se na zásadních strategických věcech, prospěšných pro celý kontinent.
Pak asi by dramaticky ubylo protestních hlasů, ovšem kde by zůstalo vladaření? To nelze připustit…
Každopádně je dobře, že ústavní činitelé myšlenku Evropské unie podpořili a kéž by aspoň někoho přiměli k tomu, aby šel k volbám a podpořil takové kandidáty, kteří budou v Bruselu něco platní. Nečeká nás pět jednoduchých let.
Že to ale byla smůla
Poslanci kontrolního výboru v čele s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou se vypravili do Peru, aby tam poradili Peruáncům, jak zatočit s korupcí. Nejlíp se radí na Machu Picchu, tak se tam vypravili a bác ho, narazili na reportéra Radiožurnálu Janka Kroupu. To byl ale pech… Nechte si to ale vyprávět od Janka Kroupy, stojí to za to.
Čtěte
digineff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Jako ve Švejkovi
Pamatujete, jak se Švejk pokoušel skamarádit kocoura s harckým kanárem? Já jsem opakoval pokus s plyšovým pingvínem a Norou. Zažene znovu ten zběsilý pingvas naši statečnou Noru od jejího křesílka?
Posadil jsme pingvína do křesla. Nora tentkrát neulehla a nekvílela. Vstoupila na plochu křesla a velmi obezřetně pingvína obcházela a nakonec ho vytěsnila. Síla tmy zlomena, dobro zvítězilo.
Aspoň že tentokrát.
Zlosyn