Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 29.3.2001
  • Vrchní soud v Praze dal zapravdu ministerstvu pro vnitřní rozvoj a bude se stavět trasa SUK2 obchvatu kolem Plzně, takže je naděje, že 3500 kamionů přestane denně projíždět městem
  • Vláda zvolila Alexandra Vondru jako zmocněnce pro přípravu summitu NATO v Praze v listopadu 2002
  • Ministerstvo vnitra odhaduje náklady na udržení pořádku při summitu na půl miliardy
  • Ministerstvo vnitra nabere dalších 600 pracovníků, vláda na to uvolní peníze - nejvíce lidí dostane dopravní policie
  • Václav Havel uvítal zvolení Vondry zmocněncem pro summit NATO
  • Iniciativa Česká televize věc veřejná žádá zrušení automatické obnovy licencí pro soukromá media
  • Rada pro televizní a rozhlasové vysílání požádala TV NOVA, aby Vladimír Železný přestal komentovat v pořadu Volejte řediteli probíhající soudní řízení která se ho týkají
  • Krajský soud v Bratislavě se vyzul z odpovědnosti a vrátil Bilakův případ vlastizrady k došetření
  • Turbína v Temelíně byla znovu odstavena kvůli chvění
  • ČEZ stáhnul žalobu proti Greenpeace kvůli poškození dobrého jména, oni asi usoudili, že by jim žaloba poškodila dobré jméno
  • Počasí Praha: Všeobecně zima, po obědě zpříjemněná sluníčkem
    Žillina: letný čas na hodinách a zimné počasie vonku    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Březnové slunce má krátké ruce.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 29. března 2001
"Vážený interní zákazníku," vylézalo ráno z tiskárny, na které si tiskneme všechna ROZŘEĎ, "dnem 1. března 2001 došlo k zásadní změně ve filosofii poskytování služeb v úseku řízení zásob Sponek a Připínáčků." (K jaké, to jsme se už nedozvěděli, protože došla náplň v kartridži.) Ambrož pronesl: "Tak už nebudeme mít skladníky, leč filosofy!"

Z deníčku Moby Dicka


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: První krok k summitu NATO
Za přítomnosti prezidenta republiky Václava Havla schválila vláda Alexandra Vondru jako vládního zmocněnce pro přípravu summitu NATO, k němuž by mělo dojít v Praze v listopadu přespříštího roku. Vondra je dosavadním velvyslancem ve Washingtonu a končí mu volební období. Není zcela jisté, že se NATO v Praze sejde. Můžeme si představit, že taková Varšava by udělala první poslední pro to,aby prestiž uspořádání prvního summitu NATO v postkomunistické zemi strhla na sebe.

Vnitro odhaduje náklady na udržení pořádku na půl miliardy korun. Když pozorujeme, co se děje kolem vlaku s jaderným odpadem projíždějícím či spíš neprojíždějícím Německem, odhad se nezdá přehnaně vysoký. Pokud k summitu dojde, budeme možná vzpomínat na loňský podzim s jeho obléháním Pakulu na Pankráci jako na dětské broukání. Jistěže se v nejedné hlavě vylíhne námitka - máme my to zapotřebí? Proč by se neměl summit NATO konat ve Varšavě? Proč si máme nechat rušit klídek?

Přiznám, že z této reakce mám větší strach než z kraválů, které bezpochyby nastanou, pokud se tu summit konat bude.

Zase jedna etapa kauzy "plzeňská dálnice" skončena
Vrchní soud v Praze odmítl žalobu ekologů: ti se pokusili, jako už mnohokrát, zdržet výstavbu obchvatu žalobami na čistě formální nedostatky v byrokratickém řízení, které každou stavbu, malou jako velkou, provázejí. Zástupci ministerstva pro místní rozvoj se už v soudní síni radovali a slavili. Jen aby to nebyla radost předčasná. Ekologisté jsou odhodláni stůj co stůj prosadit svou - přestože v jimi navrhované trase už stojí nové domy. Když jsem se tam byl před časem podívat, ptal jsem se, co s těmi domy bude.
"Prostě se zbourají," pokrčil pan ekologista rameny.
Je to krásné, mít ideologický náhled na svět.



RODINA A PŘÁTELÉ: Internet a kniha
Včera jsem tu v žertu referoval o semináři na téma Internet a kniha, který se konal v úterý v Klementinu v Praze. Ale ono to bylo velmi seriózní povídání. Účastníci semináře hovořili k věci a chytře (s výjimkou mne, pochopitelně). Několikrát tam padla zmínka o problému, na který jsem narazil už před mnoha lety, kdy jsem pracoval jako fotograf.

Dělal jsem tehdy fotky pergamenů a rukopisných knih z doby Jiříka z Poděbrad v archivu Pražského hradu. Byl to zvláštní pocit, vidět knihu s vlastnoručními vpisky Jana Husa! A tehdy mi řekla paní archivářka:

"Za sto let bude tahle kniha vypadat více méně stejně jako dnes. Ale dnešní knihy budou na padrť."
To bylo před třiceti lety. Za tu dobu jsem si na ta slova mockrát vzpomněl. Čím novější knihy, tím jsou méně kvalitní. Uvedu příklad: celý život sbírám verneovky. Ty z devatenáctého století jsou v pohodě, ale verneovky z šedesátých let mají žlutý papír a ty o deset let mladší prudce žloutnou.

Ještě jiného jevu si všímám.
Celý život chodím do antikvariátu. Je zajímavé pozorovat, jak ostře se od sebe odlišují - na první pohled, už z dálky - knížky z různých epoch - z rakouskouherských dob, z první republiky a protektorátu až po osmačtyřicátý, pak z dob komunistických a nyní z doby moderní. Čímž netvrdím, že se za totáče vydávaly knížky ošklivé - jsou prostě jiné. Poznáte je na první pohled.

Kapitolou samou o sobě jsou knižní vazby. Spousta dnešních knih je lepená - za pár přečtení je z nich hadr.

Takže ono to nezní internet versus kniha, respektive elektronická kniha versus papírová. To versus tam nepatří. Elektronika písemnictví zachrání - a už aby se s masivním přepisem na elektronická média začalo. Včera bylo pozdě (já vím, že se to dělá, ale málo masivně).


PSÍ PŘÍHODY: Záviděníhodný psí život
Ne každý pes se má dobře. Některý pes se má skvěle. Jednoho takového pejska jsem dnes uviděl, když jsem šel domů od autobusu. Nejdřív mě napadlo, že jde o nějakou hračku nebo štucel. Pak se to pohnulo, vyplázlo to jazyk a bylo to jasné: je to pes.
Jedna paní, takto babička, vezla kočárek. V kočárku trůnilo dítko, klasický dudlíkář v kombinéze, a tvářilo se, že řídí nejen kočárek, ale celý svět přívažkem. Jenže kočárek měl ještě takové zvláštní oddělení za zády toho dítka a v něm byl ložený pejsek! Byl to bišonek, jak mi paní sdělila, když jsem se s ní dal do řeči. Nechtěl jsem otravovat, takže jsem se brzy odporoučel, ovšem jedna záhada mi hlodá v hlavě.

Štucel s očíčkama není štucel, nýbrž pes.
Chápu, že se bišonek veze v kočárku. Chápu, že se mu to líbí. Chápu, že se takové kočárkování líbí i tomu dítku. Jenže, dítko poroste, bišonek nikoli. Dítko vyroste - a bišonek zůstane v nynějších rozměrech. Tudíž dítko dá vale kočárku a kdo vysvětlí bišonkovi, že má následovat příkladu svého spolucestujícího a chodit světem po svých?

Pravda, není to moje starost.
Daleko větší starost bych měl, kdybych měl našeho Barta vecpat do kočárku. Dostat ho do automobilu, to problém není (dokonce ani dostat ho ven) - možná, že má stejný pocit, jako ten chlapeček v kočárku, že totiž to auto řídí a to ho ukrutně baví. Nedovedu si ale představit, že bych ho dostal do kočárku... byť jen z pokusných důvodů.
Co si představit dovedu, a to živě, že by se pokusil ukousnout kočárku kolo. To je mockrát ověřeno na trakaři neboli kolečku, na sekačce a na vozíku zvaném rudl. Otáčející se kola vozíků Barta neobyčejně rozčilují a snaží se jim zatrhnout tipec.
Od bišonka jsme se dostali daleko - však taky z Barta by se takových bišonků nadělalo jistě pětadvacet.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.