Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 24.1.2002
  • Čtyřkoaliční rada se nesešla a nyní se strany hádají, kdo to zavinil - další osud ODA je tedy otevřený nejen proto, že předseda ODA Michael Žantovský nyní lyžuje
  • Zdá se, že v severozápadních Čechách by mohla vyrůst továrna na součástky pro vozy BMW
  • Korejská automobilka Hiunday zvažuje možnost postavit továrnu na severní Moravě
  • Politická strana Naděje Moniky Pajerové se představila veřejnosti
  • Bývalý šéf Škody Plzeň Lubomír Soudek stanul před soudem, obviňuje Komerční banku, že svými podvody ho dostala do nezáviděníhodné situace
  • Rakouští a němečtí politici se ohrazují proti útoku Miloše Zemana na sudetské Němce a žádají omluvu
  • Telecom zprovoznil polovinu linek po požáru na Vinohradech, ale 20 000 linek je stále ještě mimo provoz
  • Policie pátrá po člověku, který ukradl kabát, odhozený prchajícím pachatelem dvojnásobné vraždy ve zlatnictví v Plzni
  • Podle odhadů milión řidičů firemních aut bude muset na školení a bude platit, řidiči uvažují o blokádě
  • Na řece Cidlině je povodňová pohotovost, na řekách Morava a Bečva jsou ledové bariéry
  • Počasí Praha: Jarní počasí pokračovalo, i když méně úspěšně než v úterý
    Brno: přes celodenní mlhu slabě prosvítalo sluníčko, na leden dost teplo    Lubomír Střítecký
    Žilina:    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Hradecka):
Ráda, ráda,
ráda bych se vdávala:
vzala bych si husara
s zrzavejma fousama.
Tři sta zlatejch mám,
husaroj je dám, dám, dám,
na mou duši mu je dám!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 24. ledna 2002
Obdrželi jsme rozsáhlý "Standard používaných výrazů v textech", jehož součástí je i ROZŘEĎ, které určuje povolené fonty písma. Nedodržení těchto předpisů může mít za následek okamžité rozvázání prac. poměru. Zároveň přišel osobní dopis od Běsného Kokota: "Nejdůležitější pro Vaši práci je tvořivost, tvořivost a ještě jednou tvořivost. Pamatujte - firma, ve které chybí kreativita, je mrtvá!"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čtyřkoaliční trápení, to už snad není ani groteska
Ve středu se měla sejít čtyřkoaliční rada, aby přispěla k řešení krize vyvolané lidoveckým ultimátem a odistickými platebními problémy. Nesešla se. Michael Žantovský, předseda ODA, lyžuje. To je zřejmě hlavní zádrhel. Bezděky si připomínám vřavu která nastala, když ministr bez aktovky Březina dával přednost fotbalu před politikou. Tohle si ODA skutečně dá líbit? Opravdu, hluboká sklepení české politiky skýtají mnohá překvapení. K nesvolání schůze se vyjádřil i Karel Kühnl, který se honosí titulem "lídr čtyřkoalice". Stejným právem by se mohl nazývat admirálem ponorkového loďstva nebo komodorem kosmické flotily - bylo by to zhruba na stejné úrovni fiktivnosti. Veřejnosti vzkázal skrze média, že zasedání nemá smysl, protože by se na něm stejně jednalo jen o jednom tématu,totiž o současné krizi čtyřkoalice. Proč by se tedy mělo konat?

Bože můj, chce se vzkřiknout, a tihle lidé aspirují na to, že vyvedou zemi z chaosu?
V těchto dnech se stalo módou házet vinu na lidovce. Hlavní argument: o dluhu ODA věděli. Stejně jako v době nyní již historicky vzdálené věděli sarajevští atentátníci dva roky o kostlivci ve skříni z nápisem ÚČETNICTVÍ a skříň otevřeli, až když starej odjel do Sarajeva. Odtud je krátká cesta pro další důkaz o tradičním lidoveckém padoušství.
Ne snad, že bych o něm pochyboval, nicméně by bylo přece jen třeba rozlišovat určité vrstvy odpovědnosti. V dějích těchto dnů nás může šokovat to či ono, Žantovského lyžování, Kühnlova zřetelná neschopnost, Svobodovo bušení do vychudlé hrudi nenásledované činem, nicméně ta nejvíce šokující zpráva , jak se zdá, uniká ze středobodu pozornosti:
Za tu dlouhatánskou dobu, co dluh ODA trvá, jej mohla ODA splatit, celý nebo aspoň z části. Neudělala to. Čekala, že dluh nějak vyhnije. Všichni partneři v 4K čekali, že to "nějak vyhnije" a až Masného návrh, že dluh koupí, je vytrhl z polospánku. To se dá pochopit - ale chování ODA, tedy majitele dluhu, se nedá pochopit, natož odpustit. Takhle se nemůže chovat odpovědná strana. To, že peníze měla a dluh nezaplatila a ani se o to nepokusila, to je totální selhání. Proti tomu je Žantovského lyžovačka jen drobný detail. Cimrmanovské rozpuštění a vypuštění je asi jediné adekvátní řešení, žádná fúze.


RODINA A PŘÁTELÉ: Nositelé temných tajemství
Občas potkávám jednoho pána - nemá smysl, abych ho jmenoval, a když se mě na něho bude někdo ptát, prohlásím, že jsem si ho v záchvatu kdy mě chytil fantas prostě vymyslel. Posledně mi říkal s výrazem, pro nějž se hodí slovo "potutelný úsměv":
"Pamatujete, jak jsem vám vyprávěl o tom, jak mě vyhodili?"
A to se mi rozbřesklo.
Opravdu, vyprávěl mi před časem, jak v době dávno minulé před čtyřiceti lety jeho žena dostala výhodné místo technické síly ve výzkumném ústavu. To nikdy nebyla dobře placená místa - jenže tohle bylo, protože ústav měli pod palcem vojáci. Plat byl dobrý, bydlení v místě, třebaže to místo leželo daleko od zábavních středisek, pokud jaká byla. Pomaličku polehoučku přicházela jeho paní na to, co se tam vlastně zkoumá, a když jednou přišla a vyprávěla, že z Ruska (tedy, ze Sovětského svazu) přišel v termoflašce kus ledu a v něm byly zamrzlé bakterie a ty tam v tom ústavě teď rozmrzají a snaží se je oživit v naději, že proti bakteriím z doby ledové není žádná obrana, byli oba trochu vyděšení.

Skončilo to - z hlediska dlouhodobého - happyendem.
Oběma manželi se začala zabývat kontrarozvědka a protože pán měl flastr za pokus o překročení hranice, paní vyhodili i s ním. Vyhodili ji z práce a oba z bytu.

"Oni to tam postavili Němci a dělali tam svoje pokusy. Pak přišli komunisti a jenom to po nich převzali. A je to tam pořád. Tyhle věci se zkoušejí pořád," vyprávěl mi.

Neprozradím ho.
Taky mi vyprávěl, jak v jednapadesátém - to už byl z basy venku, vylezl z hospody ("byl jsem nametenej, to jo," připouští po půl století) a šli kolem mládežníci s ČSM. Pochodovali, v předu chlapík s bubínkem, paličky mu rejdily. A on se nějak rozpomněl ... a paže mu vyletěla a i to Sieg Heil tam zaznělo. "To jsem ale utíkal," dodal po letech.
Ne, neprozradím ho. Ještě by měl opletačky, že je spolčený se skinheady a poslali by ho na pozorování k doktorovi Zbořilovi. Nebo by z něho udělali pokusného objekta na tu baktérii, co na Sibiři vyhubila mamuta.
Všechno jsem si vymyslel!


PSÍ PŘÍHODY: Předjarní procházka
Nad kouzlem prvních náznaků jara se tu už nebudu rozplývat. Zaměřím se na čistě technickou stránku našeho výletu s Bartem.

Podotýkám, že ráno jsme byli na obvyklé procházce - a ráno proběhlo takto: v sedm mě Bart vyfrňákoval a vyolizoval a vymekotal z postele. Vyhodil jsem ho z domu, aby mohl u vrátek štěkat na stařenky a na prvňáčky vlekoucí se do školy. Po půlhodině jsem byl hotov k procházce (v půl osmé) a domů jsme se vrátili ve čtvrt na devět. Bart tedy byl 75 minut na nohou. Byl nabitý energií, a když David šel do práce, zkoušel na něho svoji fintu zvanou Ubohý Pes Kterého Nikdo Nevzal Na Procházku.

Ta odpolední procházka byla typu "cesta tam a zase zpátky" - vyjeli jsme si na Vidoule a šli jsme přes humna směrem k centrále Philipsu, a zase zpátky. Připadalo mi to dlouhé, ovšem věděl jsem, že ve skutečnosti jsme neurazili žádnou dlouhou cestu - k autu jsme se vrátili za půl hodiny.

Bart se hrnul do auta jako když leze bába na pec, cestou domů funěl a koulel očima a po návratu domů ani nešel somrovat do kuchyně - padl v zádveří na pelech a usnul a spí tam doteď, co tyto řádky píšu - a to je venku už hodnou dobu tma.
Jak to, že ho půlhodina tak vyřídila a ráno vydržel křepčit skoro třikrát tak dlouho?

Cesta ulicí Mrázovka je rutina, kdežto Vidoule, to je nervy drásající dobrodružství, cesta divokými končinami, kudy lidská a psí noha ještě nikdy nekráčela. Takový zážitek vyčerpá i silného jedince!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.