Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 8.2.2002
  • Sněmovna schválila zákon o referendu minimální většinou nutnou pro schválení ústavního zákona 120 hlasů
  • Pro referendum bude nutné shromáždit 500 tisíc podpisů, není však minimální limit účastníků
  • Čeští občané zavlečení ve 40. a 50. letech do ruských gulagů budou odškodněni
  • Lidovci souhlasí s návrhem Unie svobody zařadit "nezávislé kandidáty" na uprázdněné kandidátky po ODA
  • Cyril Svoboda podmiňuje, aby tyto nezávislé osoby souhlasily s principy Evropské lidové strany a měly vazby na kraj, kde mají kandidovat
  • Miloš Zeman kritizoval strany bývalé čtyřkoalice za jejich postoj proti vyrovnání ruského dluhu
  • Bývalého ministra vnitra komunistického režimu Jaromíra Obzinu možná ochrání jeho poslanecká imunita ze 70. a 80. let, byl poslancem až do roku 1989
  • Počasí: Praha - Ráno kouha, která se přes den roztrhalo a svítilo i sluníčko, teplota nad nulou
    Žilina: teplo a mrholivo, z pôvodných pôsobivých kôp snehu zostali len kôpky    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Moravy):
Fašanky, fašanky
s červenými fúsy,
aj ten čert bachratý
tancovat musí.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 8. února 2002
Nákup spínáčků a připínáčků přechází na nový objednávkový systém. "Údržba a nejnutnější vývoj modulu Nákup S+P budou řešeny pomocí outsourcingu firmou No Problems," stojí psáno v mailu od Tluč Huby. "Pracovní kapacity Českých Textáren dosud vázané na starý systém tím budou odbřemeněny, aby se mohly zásadně podílet na implementaci nového systému."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Zákon o referendu schválen
Dobře, že je zákon o referendu schválen. Otázkou je, zda je to dobrý zákon. Referendum je dobrý sluha, ale zlý pán. Vždyť prvním lidovým hlasováním typu referenda byl antický ostrakismus z roku 507 před Kristem - referendem v tom smyslu, že šlo o všelidové hlasování. Tehdy lidé měli psát na střepy jména osob, které podle jejich názoru ohrožovaly demokracii.

Právě schválený zákon má mnohá omezení pro konání referenda. Nejvíc se bude mluvit o hranici 500 tisíc podpisů nutných ke svolání referenda. Původní návrh byl 300 tisíc. Půl milionu, to už je velký počet občanů, jejich hlas by měl být respektován a zdá se tedy, že je ten počet stanoven rozumně. Diskutovat se bude i o tom, že není stanoven počet účastníků. Dopředu se ale asi dá jen těžko určit, jaký počet je rozumný a co povede k žádoucímu výsledku - tedy, aby hlas občanů byl vyslyšen i mimo obvyklou proceduru demokracie založené na systému politických stran.

Referendum ale není samospasitelný nástroj a už vůbec to není "vyšší stupeň demokracie". Občané by měli vědět, že základní princip referenda je v tom, že se v něm odpovídá "ano - ne". Záleží tedy na stanovení otázky, o kterou se bude lidově hlasovat. Dodnes se traduje, že politické strany v době štěpení republiky torpedovaly referendum. Pravda je taková, že se tehdy zákonodárné sbory nedokázaly shodnout na otázce, o které by se mělo hlasovat systémem "ano - ne ".

Sociální demokracie si udělala po čtvrtečním hlasování další fajfku na seznamu splněných volebních slibů, budiž jí to uznáno a přáno. Že se bude hlasovat o vstupu do Evropské unie systémem referenda, o tom není sporu bez ohledu na stranickou příslušnost. Jak ale se bude referend a používat dál, to je velká otázka.

Zdravý rozum napovídá, že by se referenda mělo používat ve specifických otázkách, bezprostředně a pochopitelně se týkajících lidí, kteří budou hlasovat. Čím širší je záběr referenda, tím více hrozí nebezpečí manipulace - v první řadě při stanovení otázky. To je dobře vědět při posuzování smyslu a významu výsledku dnešního hlasování. Referendum není žádné "vítězství demokracie" - je to jen nástroj, kterého se dá použít dobře nebo špatně, nic víc, nic míň.


RODINA A PŘÁTELÉ: Výprava na Zhoufovu vernisáž
Po celý měsíc únor je v galerii manželů Bartákových v Řevnicích výstava malíře Martina Zhoufa. Můžete mi věřit, včera jsem ji zahajoval. Znamená to, že tvrdé jádro stolní společnosti z kavárny Rybka v Opatovické ulici se přestěhovalo na čtvrtek podvečer do Řevnic. A jelo vlakem!

To bylo smělé rozhodnutí. Dříve, když se lidé rozhodli jet vlakem, dali si schůzku před nádražím, pak si koupili lístky, nasedli a jeli.

V našem případě to bylo technologicky složitější. Rozhodnutí padlo u Rybky minulý týden.
Následovalo asi osm mail" jeden se fakt vlakem? Jede se vlakem. Na internetu je jízdní řád. Ivan Gentleman Straka objevil hodinu odjezdu - 16.05. Jasně, jede se v šestnáct nula pět.
Ve čtvrtek od rána to nebyly maily, ale esemesky. Pojedu určitě. Nemůžu, nepojedu. Pojedu, počkejte, kdybych se zpozdil.

Jak se blížila hodina odjezdu, přibývalo telefonátů.

"Jeden se z Vršovic, nebo Vysočan? Mě se ty čtvrtě pletou."
"Člověče, se Smíchova!"
"Odkdy je na Smíchově nádraží?"
"Odjakživa!"
Po lokalizaci stanice odjezdu nastalo pátrání po místu srazu.
"Vylezla jsem z metra,kudy mám jít? Vlevo nebo vpravo?"
"Jdi rovně!"
"Kde jsou kasy?"
"Je to dobrý, už vidím Rameše!"
Nakonec jsme se všichni sešli v počtu šesti. Nikdo nepřišel pozdě, nikdo nezabloudil na nádraží Vršovice. Jen to nechápu, jak lidi mohli dřív cestovat vlakem bez mailu, esemesek a mobilní domluvy.


PSÍ PŘÍHODY: Bart ve sklopné pasti
Včera jsme s Míšou byli v Řevnicích, kde přítel Martin Zhouf otevíral v galerii manželů Bartákových výstavu. Vernisáž byla v pět, chtěli jsme se vrátit v osm. Znamenalo to, že po čtyři hodiny bude Bart střežit dům. To nám nedělalo starosti, spíš by to mělo dělat starosti někomu, kdo by se chtěl s nekalým úmyslem do našeho domu za doby Bartova střežení podívat.

V osm jsme se vrátili. Zvenčí vypadal dům neporušený. Odemkl jsem a vešel. Ani v předsíni nic nechybělo. Míša nechala dveře z předsíně otevřené, a když jsem jimi prošel a rozhlédl se, ani v jiných prostorách nic nechybělo.
Nic nechybělo, jenom Bart tu nebyl.

Zavolal jsem ho. Odpovědělo mi kapání kohoutku.
Na druhé zavolání zašramotila větvička břečťanu o okno.

Bart zmizel, jako kdybychom se propadli do toho pěkného povídkového seriálu Fakta a fikce. Třeba jsme se ocitli o dvacet let pozadu, v dobách, kdy jsme ještě žádného psa neměli?
Ale ne. Čepice na věšáku zavěšená je nepochybně loňského data.

Nakonec se ukázalo, že fakt je mnohem prostší a méně zajímavý a zábavný než fikce. Bart se rozhodl prozkoumat někdejší pracovnu mého otce v přízemí, kde mám záložní počítač a skener. Otevřel si čumákem, vešel, ale pak ž nedokázal tlapkou otevřít dveře, které se otevírají do místnosti, ne ven. Mohl by to už umět a hlavně - mohl by vědět, že tam jsou takové, z jeho hlediska, sklapovací dveře. Někdy, když skenuji, mě navštíví a když shledá, že ho skenování nebaví, chce ven. Asi tak v padesáti procentech případů se mu daří si otevřít, v padesáti ne. A to byl ten případ.

Proč tedy neštěkne, proč nezamektá, když slyší naše volání?

No vždyť říkám, že psí inteligenci nesmíme přeceňovat!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.