Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 8.4.2002
 • Sociální demokracie uspořádala na vrcholu Řípu předvolební shromáždění, Vladimír Špidla slíbil sociální stát a neměnnost výsledků druhé světové války
 • V pondělí přiletí do Prahy Tony Blair, bude jednat s Milošem Zemanem o Benešových dekretech a evropské integraci, setká se i s veterány bitvy o Británii
 • Sociální demokracie jednostranně ukončí opoziční smlouvu ke dni voleb, pokud se jí v tomto smyslu nepodaří dosáhnout shody s ODS
 • Sociální demokracie vyzvala své členy, aby bránili české národní zájmy proti snahám "některých sil" zpochybnit výsledky druhé světové války
 • Při návštěvě Říma řekl prezident Václav Havel novinářům, že ani nadále nehodlá svá rozhodnutí stran výběru ústavních soudců konzultovat
 • Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý předpokládá, že bude vytvořen sbor aktivních záloh o síle 5 až 10 tisíc členů
 • Komunisté shromáždili v sobotu v Mostě tisíc demonstrantů
 • Podle sdělení Českého statistického úřadu klesá úmrtnost, je nejnižší od roku 1966, kdy společnost byla podstatně mladší než je nyní, co se průměrného věku týká; počet zemřelých však převyšuje počet narozených, za uplynulý rok je nás méně o 17 tisíc
 • Sportovní letoun vletěl v sobotu do ochranného pásma Temelína, na výzvu vojenských letců se pilot vrátil
 • Unie svobody schválila v sobotu společné kandidátky s lidovci pro nadcházející parlamentní volby
 • Východočeské textilky vyzvaly vládu, aby zamezila dalšímu zpevňování koruny
 • Počasí Praha: Vizuálně krásné počasí v neděli, sníh v sobotu, chladno po oba dny

České jaro (z Čech):
Vrána letí,
nese děti,
kdo je nemá,
tomu je dá.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 8. dubna 2002
Podvedoucí Trn je na dovolené. Na dnešní prac. poradu managorů a podmanagorů na Severním Městě dostal pozvánku kolega Drn. Z porady ho hbitě vykmitli, prý si spletli počáteční písmenko jména. Jednu informaci však zjistil - porad se pravidelně zúčastňuje i zástupce Ministerstva informačních zdrojů, náš bývalý vedoucí Krakoš.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Cesta na Říp a ještě dále
Sociální demokraté uspořádali něco, čemu se za Rakouska říkávalo "tábor lidu" - na Řípu se jich shromáždila tisícovka, zazpívali si, slivovičky popili a vyposlechli projev Vladimíra Šidly. Nápad to byl jistě dobrý - Říp patří k sociálně demokratické tradici a třebaže bylo chladno, slunečné počasí ke společným akcím v přírodě vybízelo. Kupodivu, že jich přišlo na Říp tak málo. Uvidíme, zda třebas ODS se pokusí zopakovat svůj "tábor lidu" z posledních mobilizačních voleb na Staroměstském náměstí - na pějící Bílou tehdy přišlo mnohem víc lidí, než dnes na pějícího Dostála.

Špidla redukoval program na jakési bojové vidle se dvěma hroty - jeden má na sobě napsáno SOCIÁLNÍ STÁT, druhý NÁRODNÍ ZÁJMY. Můžeme se donekonečna bavit o tom, zda důsledný "sociální stát" je totožný s "národním zájmem", zda "sociální stát" automaticky znamená "úspěšný stát", přičemž bych se domníval, že "národní zájem" má být hlavně ten "úspěšný stát"... Ale jsou tu aktuálnější témata.
V neděli volili Maďaři v prvním kole mezi dvěma druhy nacionalismu, a premiér Viktor Orbán hodně přispěl ke zvýšení nervozity a nacionalistických nálad v oblasti. Při jeho připomínkách zájmů "přeshraničních Maďarů" si těžko nevzpomenout na události před deseti lety. Tehdy taky v zájmu národních zájmů se rozpůlilo Československo... Byl jsem si ten okamžik vychutnat, o Silvestra z roku 1992 na 1993 na náměstí SNP v Bratislavě... S Jaroslavem Veisem jsme byli jedni z mála českých novinářů, kterým ten okamžik stál zato. Republika byla coby smrtka o půlnoci uložena do rakve, dav spálil československou vlaku a rozdupal popel a pak se tančilo. Nějaká paní Jaroslava poznala a uštěpačně mu řekla:
"Jen se podívejte, pane Veisi! Ti lidé tančí!"
Aniž hnul brvou, Veis odpověděl:
"Vidím. Ale jde o to, aby tančili ještě za deset let."
Jistěže někteří pořád ještě tančí... Na Slovensku, u nás taky. Jenom těch nepříjemných tónů do muziky přibývá. Že jsme se dostali všemi těmi národoveckými snahami hodně blízko k atmosféře třicátých let? Zase začínáme být tak pěkně sami, tak pěkně nepochopeni, tak pěkně zrazováni ze všech stran...
Jen spějte dál, národovečtí praporečníci, na vrch Říp a ještě výše...


RODINA A PŘÁTELÉ: Sumo v Pakulu
Z Yarbroughovy exhibice - děti vytlačují obra z kola ven.
Něco takového jsme v Praze ještě neviděli. Aqua-therm Czech Sumó Open, tak se jmenoval mezinárodní turnaj, ve kterém exhibičně vystoupil i Američan Emanuel Yarbrough, třistapadesátikilový mnohonásobný šampión v tomto prastarém zápasu.

Úžasné klání! Zápasy trvají v průměru pět vteřin - tolik stačí, aby jeden borec buď vytlačil či vyhodil nebo jakkoli jinak dostal soupeře za hranici čtyřapůlmetrového kruhu, nebo aby ho přiměl dotknout se země čímkoli jiným, než chodidlem. Snadno se řekne...

Za zlomek vteřiny bude po všem.
Výsledek? Finále jako z filmu o Rockym. Bělorus Vjačeslav Pirskij vítězí v semifinále nad naším sumistou Jiřím Kolblem... Něco si ale udělal z rukou, starají se o něho zdravotníci. Nastoupí proti Gruzínci Levanovi Ebanoidzemu? Finále se koná tak, jak určily vyřazovací zápasy - Ebanoidze proti Pirskému. Pirskij očividně zdržuje zahájení. Japonský rozhodčí v tradičním oděvu s vějířem v ruce začíná být netrpělivý. Pirskij si drží ruku, jako by to byla nějaká hodně křehká vzácná váza. Proti němu stojí dvoumetrákový Gruzínec. Soudce mávne vějířem a borci proti sobě vyrazí. Pirskij jde levým bokem kupředu, snaží se soupeře podmést - záměr se mu daří, Gruzínec vypadává z kruhu, ale strhává Bělorusa za sebou a nakonec oba padají z metrového pódia dolů, pod nohy pomocným rozhodčím, Gruzínec nahoře, Bělorus Pirskij dole! Sál třeští nadšením... věru bolestně vybojované vítězství.

Po zápase se dozvídám, že se Pirsij sháněl po injekci proti bolesti. Tu mu zdravotníci ani nesměli dát. Kdyby se svým poraněním šel k lékaři, podle platných tarifů by ho ošetření spolu s rentgenováním stálo osm tisíc korun...

O něco později jsem ho potkal. Mladý muž, opravdu žádné tintítko, ale taky žádný Schwarzenegger. Prostě - udělaný chlap. Kdybyste ho potkali na chodníku, nevšimli byste si ho, a už vůbec byste si nevšimli, že mu pravá ruka nějak divně visí podél těla. Za nějaký ten čásek si Pirskij na incident asi ani nevzpomene. Ruka? Jeho že někdy bolela ruka?


PSÍ PŘÍHODY: Nejdříve zklamání, pak skvělý zážitek
V naší rodině máme rozdělené úlohy. Pro Barta je Míša pramen potravy, já jsem zdroj zábavy. Mladá generace je něco jako B mužstvo v jednom i druhém směru. Jakmile se hnu, Bart zbystří pozornost, a když jdu ven, jásá, že bude nějaká legrace.

"Nedělej si ilusi, vzácný příteli,"varoval jsme ho včera. "Žádná zábava nebude. Jdu vyměnit spálenou žárovčičku do blinkru." A ze šuplíku jsem si vzal šroubovák. Křížový šroubovák. Dnes se normální šroubky snad už vůbec nedělají.

No, uvidíme, sdělil mi Bart. Skákal a radoval se, jako kdybych bral do ruky sekeru a chystal se to auto rozštípat.
Poklekl jsem k přední části vozu. No jo... žádné šroubky. Skončila doba normálních šroubků, skončila zřejmě doba i křížových šroubků. Musel jsem sáhnout po návodu. A tam znělo něco v tomto smyslu:
Otevřete kapotu vozu. Uchopte pérovou sponu, tahem vzhůru uvolněte krycí panel. Vyjměte krycí panel. Vyměňte předmětnou žárovku, vsuňte panel, zajistěte ho sponou a zavřete kapotu."

Otevřel jsem kapotu. Bart mi seděl u nohy a dychtivě čekal. Jazyk mu visel z huby. V očích mu seděl živý zájem. Objevil jsem sponu. Ne bez námahy jsem vložil ruku do uzoučkého prostoru. Zalomcoval jsem sponou, konečně povolila. Vytáhl jsem panel a nahlédl do temného úzkého prostoru, abych našel tu správnou žárovku. Pak jsem si uvědomil, že žárovka blinkru je jinde, jaksi o patro výš, a že jeho žárovka je přístupná otvorem velikosti myší díry v masce vozu. Pokusil jsem se tedy krycí panel vrátit tam, odkud jsem ho - dle rad návodu - vyjmul.

To se Bart radoval, ten milý, vděčný psík! Jeho blaženost nebrala mezí:
Krásně nadává můj pán, krásně skáče vzteky do výšky, krásně mlátí tou legrační knížkou o zem! A teď - se pokouší sežrat tu špinavou černou věc, kterou vytáhl z té částí mého auta, ve které se nejezdí a kde vždycky něco divného vrčí. S pánem je legrace.
Ano, mám dobrého pána. Nezklamal mě.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.