Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
Zlatá padesátá
Ondřej Neff: Vzpomínání na dětská léta - Slapy, Dobříš, Žižkov, jak se to uchovalo v mlze paměti

1/Životní styl [*] 2/ Rádio / Až to rupne / Cigarety [*] 3/ Mladá móda / Slapská přehrada [*] 4/ Strach / Přituhuje [*] 5/ Mandelinka bramborová [*] 6/ Dobříš v padesátých létech / Malířka Myška [*] 7/ Zlý kluk Kadeřábek [*] 8/ Zábava [*] 9/ V Praze / Žižkov [*] 10/ Škola / Školní výlet [*] 11/ Politika [*] 12/ Nábrdle [*] 13/ Žvejkačky [*] 14/ Pionýr [*] 15/ Dětské hry [*] 16/ Punčocháče [*] 17/ Tramvaje - konduktéři [*] 18/ Šumáky [*] 19/ Pražírna kávy [*] 20/ Jaká jezdila auta [*] 21/ Tři králové [*] 22/ Zmrzlina [*] 23/ Měnová reforma [*] 24/ Sodovky [*] 25/ Sportovní střelnice [*] 26/ Hračky samo domo [*] 27/ Gramofony [*] 28/ Sovětští vynálezci [*] 29/ Sovětské filmy [*] 30/ Sáňkování v Riegráku [*] 31/ Mlácení žen [*] 32/ Život na Žižkově [*] 33/ Stalinův pomník [*] 34/ Kedsky [*] 35/ Čepice [*] 36/ Závod míru [*] 37/ Muzika, písničky [*] 38/ Kupované hračky [*] 39/ Kulaci a šmelináři [*] 40/ Veřejné osvětlení [*] 41/ Trpaslíci na zahrádce [*] 42/ Stonání [*] 43/ Kdy to rupne [*] 44/ Vesnické funusy [*] 45/ Plynové masky [*] 46/ Zemědělské stroje [*] 47/ Jízdní kola [*] 48/ O mlékárnách [*] 49/ Cigarety a kafe, taky banány [*] 50/ Autobusy a vlečňáky [*] 51/ Staré časopisy [*] 52/ Korejská válka [*] 53/ Taxíky [*] 54/ Telefon [*] 55/ Tělesné tresty [*] 56/ Vesmír [*] 57/ Vesmír 2 [*] 58/ Imperialisté a krize [*] 59/ Pečení chleba [*] 60/ Nudle u nosu [*] 61/ Dráteníci [*] 62/ Sportovní pytle [*] 63/ Vodovod [*] 64/ Kýnka a čeeser [*] 65/ Televize [*] 66/ Vánoce [*] 67/ Silvestr [*] 68/ Televize 2 [*] 69/ Postižení lidé [*] 70/ Auta 2 [*] 71/ Auta 3 [*] 72/ Elektrická hračka [*] 73/ Lyžování [*] 74/ Holič [*] 75/ Holič 2 [*] 76/ Kadeřník2 [*] 77/ Zima [*] 78/ Led a chlazení [*] 79/ Dlažba a dlaždiči [*] 80/ Verneovky a jiné knížky [*] 81/ Noviny [*] 82/ Řemesla - kovář [*] 83/ Přehlídka na Letné [*] 84/ Dobytčáky [*] 85/ Knížky sci-fi [*] 86/ Parní lokotky [*] 87/ Praní prádla [*] 88/ Plynové lampy [*] 89/ Chrousti [*] 90/ Spartakiáda [*] 91/ Lidské vztahy [*] 92/ Stereokino [*] 93/ Rock´n roll [*] 94/ Řemeslníci [*] 95/ Holčičí kufříčky [*] 96/ Škola [*] 97/ Mouchy [*] 98/ EXPO 58 [*] 99/ Pád Berlína [*] 100/ Šlauch od plynu [*] 101/ Reklamy [*] 102/ Les



V Praze

V roce 1953 umřela babička a uvolnilo se místo v pražském bytě. Relativně uvolnilo. Dědeček v roce 1945, ještě za Němců, vzal na byt jistou paní Zajícovou s maličkou dcerou. Přišly o byt při bombardování. "Po válce bude bytů dost, Němci půjdou pryč," říkal dědeček. Němci šli, bytů však bylo potom ještě míň, než kdykoli jindy, takže matka a dcera Zajícovy v dědečkově bytě zůstaly. Pražský byt byl tedy rozdělený a když jsme se do něho za dědečkem nastěhovali, byl rozdělený hned trojmo.

Bydleli jsme v prvním rohovém domě dnešní Seifertovy, tehdy Kalininovy ulice. Z oken jedné fronty bylo vidět na výtopnu Hlavního nádraží, z oken druhé fronty na jeho kolejiště a za ním na dnešní Masarykovo nádraží, jemuž se ovšem po celou dobu totáče říkalo Masaryčka, i mezi mladými lidmi. Zajímavé, Wilsoňák totiž říkali jen starší lidé.

Dům nesl číslo tři. Jednička, to byla dřevěná trafika, skrčená pod viaduktem U Bulhara. Trafika měla ve střeše otvor a ajznboňáci lezli po viaduktu a tou dírou si kupovali cigarety. Pak to někdo zatrhl, díra zřejmě překážela budování.

Nicméně po celou dobu padesátých let, až do vyhlášení socialismu, byla všude spousta soukromých krámů. Hned naproti nám měl antikvariát pan Šesták. Ten mi velmi rychle odpomohl od podvýživy brakovou literaturou! Brašnář, deštníkář, galantérie, to mě nezajímalo. Až nahoře v ulici blízko Sladkovského náměstzí však měl soukromé hračkářství pan Jůza. Říkali jsme mu Šmelda a neměli jsme ho rádi, protože jeho hračky byly mnohem dražší, než ty ve státním obchodě, zato ale jiné a mnohdy lepší. Největší kšeft s námi Šmelda Jůza dělal s hořlavým filmem. Prodával dva metry za korunu a my z něho dělali čuďáky. To se kus filmu zabalil do papíru, rolička se na obou koncích zakroutila, pak se to na zemi zapálilo a v závěrečné fázi se na to muselo dupnout. Film přestal hořet plamenem, škvířil se a vytvářel oblaka smrdutého dýmu. Další soukromník byl nedaleko Ondříčkovy ulice. Jmenoval se pan Ježek a prodával žvejkačky, originál americké wrigley's, což byla neslýchaná vzácnost. Nicméně i dítě muselo poznat, že tihle soukromníci po tenku pískají. Neměli dohromady co prodávat a výlohy měli stejně zasmušilé, jako byli oni sami.

Žižkov

Byl to tenkrát ještě pořádný Žižkov. Nedaleko našeho domu ležely Riegerovy sady, řečené Rýgrák, přičemž jeho nejatraktivnější část byla Rajská zahrada, zvaná Rajda, tehdy ještě neupravená do podoby rajské zahrady. Je to terén značně strmý a proto byl vhodný pro jízdu na podomácky vyrobených vozidlech.

Od jara do podzimu jsme jezdili na ložisácích. To byly dřevěné vozíky s pevnými dřevěnými nápravami, přední řiditelnou nohama, s naraženými kuličkovými ložisky o průměru cca deset centimetrů. Ložiska byla vzácná a chlapci, jejichž otcové je mohli krást ve fabrikách, byli váženi. Ložisák nejezdil rychle, vozík vyrobený z obyčejného kočárku ho snadno předhonil. Jenže frajeři jezdili na ložisácích, kdežto kdo měl kočárkovou konverzi, byl srab. Impozantní na ložisáku byl jen hluk, vyluzovaný na asfaltu ujíždějícími ložisky. V zimě se jezdilo na bobech. To bylo prkénko formátu o málo větším než A4, které mělo vespod přibité brusle. Za hlavní bobovou dráhu sloužil zledovatělý povrch ulice U Rajské zahrady. A zase, sáňky byly podstatně rychlejší, než sebelepší bob. Ovšem na sáňkách jezdili změkčilci, hlavně Vinohraďáci, kdežto správný Žižkovák měl bob. Boby navíc rajbovaly břitem bruslí sněhový povrch. Naštěstí tenkrát pořád sněžilo a sjezdovka se snadno a rychle obnovila.

Kromě Rýgráku bylo na Žižkově ještě několik dalších zajímavých oblastí. Byl to především Plyncnerák neboli Plýna nebo též Ýna, na parcele někdejší žižkovské plynárny. Dnes tam stojí stadion Viktorie Žikov. Fotbalové hřiště Viktorky, tehdy se jmenovala Lokomotiva, ale říkalo se jí postaru, tam samozřejmě už bylo, ovšem bez tribun, se škvárovým povrchem. Další zajímavé lokality byly na Olšanech. Tam jsme chodili k Olšanskému rybníčku, smrduté mokvavé louži, v níž akvaristé lovili nítěnky. Ústila do ní veliká stoka. Jednou tam kterýsi hrdina vlezl. Po půl hodině se vrátil.

"Jaký to tam je?" ptali jsme se ho.

"Krásný," odpověděl nadšeně. "Je tam obrovskej vodopád hoven!"

Třetí atrakcí byla Kapslovna, křovinami zarostlá lokalita někdejší továrny na střelivo, z níž zbyly nesčetné kobky na plnění patron. Nesměli jsme tam chodit, rodiče nás varovali před úchyláky. K troskám přiléhal objekt, který byl nepochybně střelnice. Mezi kluky se říkalo, že to bylo esesácké popraviště. Válela se tam spousta rezavých hilzen a my je sbírali a vzrušovalo nás pomyšlení, že tu zbyly po esesácích.